Logo odvlhčovačů

Zdroje nadměrné vlhkosti mohou být různé, ale v podstatě se na nás obracejí dva druhy zákazníků. První skupina potřebuje urychlit vysoušení vlhké novo-stavby. Druhá skupina jsou ti, kterým se do obydlí dostala nežádoucí voda.

Vysoušení vlhké novostavby

  • Doporučujeme použít více odvlhčovačů současně; minimálně po jednom do každého patra
  • Vysoušení vám umožní dřívější dokončení stavby a sníží náklady na vytápění
Vlhká podlaha

Omítky, hrubé podlahy či nátěry v sobě obsahují desítky až stovky litrů vody a ty je potřeba vysušit. Zde lze odvlhčovače vzduchu úspěšně využít k urychlení celého vysoušení stavby. Vlhká novostavba může mít uvnitř až 80% relativní vlhkosti, přičemž doporučená vlhkost pro bydlení je 40 až 50%. Bez odvlhčovačů či intenzivního větrání, které je ovšem účinné pouze za teplého a suchého počasí, to může trvat měsíce, než vlhkost klesne na požadovanou hodnotu. Odvlhčovače dokáží tento process značně zkrátit. O kolik, to závisí na tom, jak rozlehlá je stavba a kolik odvlhčovačů použijete současně. U patrových staveb doporučujeme umístit jeden odvlhčovač do každého patra. Cena půjčovného se sice zdvojnásobí, ale doba sušení se zkráti přibližně na polovinu, takže v závěru budou vaše výdaje stejné. Navíc při zapůjčení více než jednoho vysoušeče je možné dostat slevu. Vysušení stavby vám umožní její dřívější dokončení.

Suchá novostavba má rovněž nížší náklady na topení během první sezóny, neboť vytopit vlhké stavby může být finančně velmi náročné. Peníze, které investujete do vysoušení se vám vrátí na ušetřeném nájemném a topení.V každém případě počítejte s několika týdny sušení. Průměrná doba vypůjčení vysoušeče jsou přibližně tři týdny.

Vysoušení po havarijních situacích

  • Z pojištění domácnosti lze uhradit pronájem odvlhčovačů, včetně spotřebované elektřiny
  • Vystavíme vám doklady pro pojišťovnu; případně i nezávaznou nabídku, kterou lze pojišťovně předem zaslat
Vlhké zdivo

Druhá skupina zákazníků jsou smolaři, kterým se do obydlí dostala nežádoucí voda. Typickým příkladem jsou prasklá vodovodní potrubí či kalamita způsobená prudkými dešti. Tyto zákazníky upřímně litujeme. Škody, které může prasklá hadička u toalety způsobit v zabydleném domě, jsou obrovské. Pokud máte pojištění domácnosti, tak je potřeba se obrátit na vaši pojišťovnu a zjistit jestli jsou škody tohoto druhu vaším pojištěním pokryty. Většinou to tak bývá a co víc – pojišťovny uhradí i pronájem vysoušečů, včetně elektřiny, kterou vysoušeč spotřebuje (za tímto účelem vám vydáme kopii specifikace, která udává spotřebu odvlhčovače).

Aby nedošlo k trvalému poškození majetku je potřeba podsupovat agresivněji než při sušení novostaveb. Běžné je použití více odvlhčovačů současně. Ventilátory vám pomohou se sušením míst, které nemají dostatečný přirozený proud vzduchu – jako jsou rohy místnosti. Topením lze rovněž urychlit odpařování vody do místnosti, která je posléze zachycena odvlhčovači. Bez použití odvlhčovačů se vám bude vlhkost udržovat v místnosti a stavba jí bude zpět nasávat. Pro shrnutí: topení, odvlhčovače a ventilátory je trojice, která vám umožní vysoušení podstatně urychlit.

V případě, že došlo k značnému zvlhčení zdiva a hrozí trvalé poškození stavby (v kombinaci s mrazem, plísněmi atd.) pak je třeba použít nejrazantnější řešení, které například zahrnuje navrtání širokých děr do zdiva v místě vlhkosti. Ovšem takovou situaci je dobré konzultovat s odborníky.

Časté dotazy

Jak dlouho sušení potrvá?

Vysoušení může trvat dny, týdny nebo i měsíce. Z naší zkušenosti se průměrná doba pohybuje mezi dvěma až třemi týdny. Ovšem měli jsme i případy, kdy vysoušení trvalo ke dvěma měsícům. V podstatě záleží na tom, co je zdrojem vlhkosti a jestli zvolíte adekvátní způsob vysoušení. Pokud je vlhkost pouze povrchová, například omítky čí mokré koberce, tak při nasazení správné techniky můžete mít za týden hotovo. Anhidritové podlahy na novostavbách mají podstatě větší tloušťku, a tak počítejte s 3 až 4 týdny. Nejhorší případy jsou po haváriích vody či záplavách, kdy voda prosákla hluboko do zdiva či podlah. Odvlhčovaní takovéto vlhkosti je velice pomalé a může trvat i několik měsíců. Ovšem to vše za předpokladu, že zvolíte správnou metodu.

Jak silný vysoušeč potřebuji?

"Síla" vysoušeče se měří množstvím vody, které pohltí za 24 hodin. Ovšem pozor, udává se maximální výkon za ideálních podmínek. Praktický výkon za "běžného" provozu je přibližně poloviční. Pokud zvolíte příliš slabý přístroj, pak se doba vysoušení samozřejmě protáhne - riziko poškození stavby vlhkostí se zvýší a vy budete platit za pronájem déle. Pokud zvolíte přístroj zbytečně silný, tak nepojede na svůj plný výkon a vy budete zbytečně platit větší půjčovné za den. Povrchovou vlhkost je možné řešit menším odvlhčovačem (DH 721), na novostavby doporučujeme použít více menších přístrojů, minimálně každý do jednoho patra, ideálně do každé místnosti. Po haváriích vody doporučujeme vysoušet větším přístrojem DH 751. Pokud si nejste jisti, vždy můžete s námi prodiskutovat vaši situaci po telefonu. Máme bohaté zkušenosti a rádi vám poradíme.

Je dobré u vysoušení větrat?

Ne! Kombinovat větrání s během odvhčovače opravdu nemá smysl. Odvlhčovač si vzduch v místnosti vysuší na nízkou relativní vlhkost. V létě jsou dny sice teplé, ale vlhkost vzduchu je příliš vysoká (> 50%) a větráním si vlhkost natáhnete zpět. V zimně, když mrzne, je vzduch sice suchý, ale je zase příliš chladný. Tím se vám stavba ochladí a vypařování vlhkosti ze zdiva se zastaví. Větrání v letních měsících bychom doporučíli jen, pokud se teploty pohybují nad 25 °C a ještě jde o suché dny. Pokud je ve vzduchu cítit vlhkost (je dusno), tak okna zavřete a neotvírejte! V zimě lze při mrazech provést nárazové větrání místnosti (cca 5 minut do průvanu). Při větrání odvhčovač vypněte.

Jaká je spotřeba elektrické energie?

Menší odvhlčovač (DH 721) má příkon 0,49 kW a tudíž za den nepřetržitého chodu spotřebuje 11,8 kWh. Nyní záleží na tom, jakou máte sazbu za elektrickou energii. Pokud je například 4 Kč za 1 kWh, pak by denní útrata znamenala asi 47 Kč. U většího odvlhčovače (DH 751) počítejte asi s dvojnásobnou spotřebou.

Uhradí mi výdaje pojišťovna?

Ano, pokud máte správný typ pojištění, tak vám pronájem přístrojů, včetně spotřeby elektrické energie, uhradí pojišťovna. Zavolejte nám a my vám vystavíme nezávaznou nabídku, kterou můžete vaší pojišťovně donést a nechat si předem potvrdit, že výdaje proplatí.

Do kolika hodin je potřeba přístroj vrátit?

Zatímco mnohé půjčovny vyžadují, abyste přístroje vrátili v dopoledních hodinách, tak my takové pravidlo nemáme. Většina z vás má daný pracovní rozvrh a ten se složitě přizpůsobuje. Proto my se přizpůsobíme vám...

Učinnost vysoušečů - opravdu pomohou?

Odvlhčovače jsou tou nejúčinnější zbraní, jak vás zbavit vlhkosti předtím, než vám dokáže napáchat nějaké permanentní škody na majetku či zdraví. Podívejte se na malý pokus, který demonstruje jejich účinnost.

Ovlhčovače jsou přístroje, které na jedné straně nasávají vlhký vzduch a na straně druhé vypouštějí vzduch suchý. Upřostřed je chladící těleso, na kterém vlhkost kondenzuje a je poté odváděna do nádržky. Odvlhčovače se používají k odvlhčování novostaveb nebo vlhkého zdiva po havárii vody či po povodních. Otázka je, jak jsou účinné a jestli dokáží vysoušení opravdu urychlit.

Ta odpověď je samozřejmě ano, ale rád bych vám jejich účinnost demostroval malým pokusem.

Potřeboval bych k tomu testovací místnost. Místo toho použiji sprchový kout, který nahoře uzavřu fólií tak, aby nám vlhkost neunikala. Do sprchové vaničky nalejeme asi pět litrů vody. Samozřejmě sprchový kout je uzavřený tak, aby v něm voda zůstala.

K měření vlhkosti použijeme vlhkoměr, který umístíme doprostřed sprchového koutu.

Vytvořili jsme uzavřený prostor asi o rozměru dvou kubických metrů, který nemá možnost odvádět vlhkost ven mimo sprchový kout. Uvidíme, co se stane, když ponecháme věcem volný průběh.

Po deseti hodinách...

Je to asi 10 hodin od té doby, co jsme začali pokus a vypadá to opravdu zajimavě. V době, když jsme uzavřeli dveře naši pokusné místnosti, byla relativní vlhkost uvnitř asi 85%. Ovšem místo toho, aby začala vlhkost pomalu klesat, tak začala stoupat. Po pár hodinách se nám vlhkost ustálila až na 95% a od té doby se více méně nehýbe.

Voda se vypařuje i při běžných teplotách, nejen při sto stupních. A to je přesně to co se zde stalo. Ta voda se nám začala odpařovat do naší místnosti, ta se nasytila vlhkostí a k dalšímu odpařování už nedocházelo. Za deset hodin, které proběhly, se těch pět litrů vody z podlahy téměř vůbec nedostalo.

Častá, ovšem mylná, představa, se kterou se setkávám je, že k tomu, aby se vlhkost vysušila, tak stačí topit a stavbu zahřívat. To samozřejmě není pravda, protože ta vlhkost tam zůstává a je potřeba ji odvést někam pryč.

Takovou dostupnou alternatívou je větrání. Ovšem k tomu, aby fungovalo, je potřeba splnit pár podmínek. Tak zaprvé musí být venku poměrně teplo a sucho. Zatímco větrání může být dobrá alternatíva v létě, tak na podzim s ní příliš nepočítejte.

Další podmínkou je, že musí docházet k intenzivnímu větrání. To větrání musí probíhat nepřetržitě. Nárazové větrání vám příliš nepomůže. A k tomu si uděláme malý pokus.

V tuto chvíli máme v pokusné místnost 95% relativní vlhkosti, je tam tedy velmi vlhko. My tu místnost otevřeme a intenzivně vyvětráme. K tomu, aby to šlo rychle použijeme větrák. Budeme pár minut větrat a uvidíme co se stane.

Po 30 minutách...

Takže opravdu, po krátkodobém intenzivním větrání se nám podařilo snížit vlhkost v pokusné místnosti. Orosení stěn téměř zmizelo, alespoň s těch horních částí a vlhkost se nám ustálila na 60%.

Otázka je, co se stane, když místnost zpět zavřeme a k tomu větrání dále docházet nebude. Co se stane s vlhkostí v místnosti? Vráti se zpět k horním hodnotám a nebo zůstane takto nízko. To uvidíme za pár hodin.

Po dvou hodinách... Graf demonstrující účinnost odvlhčovačů

Jsou to právě dvě hodiny od té doby, co jsme opět uzavřeli dveře pokusné místnosti. Jen pro zopakování – začali jsme na 60% relativní vlhkosti.

Po třiceti minutách vlhkost stoupla na 81%, po jedné hodině na 90% a v tuto chvíli ukazuje již 93%.

Nárazové větrání nám tedy příliš nepomohlo. Během větrání vlhkost sice klesla, ale po opětovném uzavření brzy vystoupala na původní hodnoty. K větrání by tedy muselo docházet téměř nepřetržitě.

Nyní se podíváme na to, jak to bude vypadat s použitím odvlhčovače. Do středu naší testovací místnosti umístíme odvlhčovač s prázdnou nádržkou. Dole v místnosti máme pořád vodu; asi pět litrů vody. Odvlhčovač spustíme a uvidíme, jak to bude vypadat za pár hodin.

Přes noc...

Je ráno následujícího dne a odvlhčovač běžel přes noc, tj. asi 10 hodin. Už po dvou hodinách se relativní vlhkost uvnitř dostala na 30% a kompletně nám zmizelo orosení stěn. V tuto chvíli se nám vlhkost pohybuje dokonce na 24%! To je velmi suché prostředí. Když to srovnáte s venkovním prostředím, kde je v tuto chvíli asi 80 až 90% vlhkosti, takový klasický podzimní den, je vám jasné, že tohleto je prostředí, které vám stavbu vysuší, oproti prostředí venkovnímu.

Pojďme se podívat, jak jsme dopadli s nádržkou. Nádržka je zhruba s poloviny naplněna, to znamená , že se nám podařilo s těch pěti litrů odčerpat asi dva a půl litru vody.

Samozřejmě tento přístroj je pro toto prostředí značně předimenzován. Pokud by byl umístěn ve větsí místnosti, která je schopna dodat více vlhkosti, tak by ta nádržka byla již plná. V naší situaci odvlhčovač neběžel na svoji plnou kapacitu a po chvíli zpracovával již suchý vzduch.

Rekapitulace

Až budete vysoušet vaši stavbu, tak je dobré, aby byla zahřátá. Tím se odpařování vlhkosti urychlí. Ovšem samotné zahřívání tu vlhkost odvést pryč nedokáže. Tu můžete odvést větráním, které funguje jen když je venku teplo a sucho a když větráte nepřetržitě. V opačném případě je potřeba využít odvlhčovače. Ty jsou tou nejúčinnější zbraní, jak vás zbavit vlhkosti předtím, než vám dokáže napáchat nějaké permanentní škody na majetku či zdraví.